Absolute ve İncremental (Artımlı) Servo Motor Nedir?

Servo motorlar, absolute (mutlak) servo motor ve incremental (artımlı) servo motor gibi adlarla da anılmaktadır. Peki absolute ve incremental servo motor nedir? Aralarındaki farklar nelerdir? Şahin Rulman olarak bu hafta hazırladığımız blog yazısında absolute (mutlak) enkoderli servo motorları ve artımlı enkoderli servo motorları ele alacağız.

Absolute Enkoderli Servo Motor Hakkında Bilgi

Absolut (mutlak) enkoderli servo motorlar, güç aktif hale getirildiğinde servo motora pozisyonunu bildiren bir diskin döndüğü bir enkodere sahiptir. Yani servo motorlardaki enkoderler, sürücüye motorun hızını ve konumunu bildiren bir sensör işlevi taşımaktadır. Endüstriyel bir robotta veya çok eksenli transfer sisteminde kullanılan mutlak kodlayıcıya sahip bir servo motor, bir elektrik kesintisinden sonra hızlı bir şekilde çalışmaya devam etme veya işlemdeki hataları önleme özelliğine sahiptir. Ancak bu özelliğin aktif olarak kullanılabilmesi için absolute enkoderli servo motorlarda güç aktif hale getirilmelidir. Çalışma verimini arttıran absolute enkoder servo motorların çalışabilmesi için genellikle yedek bir aküye ihtiyaç duyulmaktadır.

İncremental Enkoderli Servo Motor Hakkında Bilgi

Aslında incremental (artımlı) enkoderli servo motorlar, bilindik servo motorlardır. ‘’Peki incremental enkoderli servo motor ile normal servo motorlar aynıysa, adları neden farklı?’’ sorusunu soruyor olabilirsiniz. Bunun ana sebebi, servo motorların çoğunun halihazırda incremental enkoderli olmasıdır. Çoğu bu şekilde olduğu için artımlı enkoderli servo motorlar zamanla yalnızca ‘’servo motor’’ olarak nitelendirilmeye başlamıştır. Klasik servo motorların sahip olduğu incremental enkoderler, servo motorun dönme, hız ve dönme yönünü tespit edebilmektedir. Normalde, tespit dalga formu çıkışı modifiye edilmez ve bu nedenle güç kesildiğinde mevcut konum kaybolur. Artımlı (incremental) servo motorlar hakkında daha fazla detaya aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.


Servo Motor Çeşitleri ve Özellikleri


Şahin Rulman olarak absolute enkoderli ve incremental enkoderli servo motorlar hakkında hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca absolute enkoderli ve incremental enkoderli servo motor çeşitleri hakkında genel hatlarıyla bilgi verdik. Servo motor çeşitlerimizi ilgili link üzerinden inceleyebileceğinizi ve bir sorunuz olması halinde bizlerle 0212 576 04 06 numaralı hat üzerinden irtibata geçebileceğinizi hatırlatmak isteriz.