Dolum Makinaları İçin Servo ve Step Motor Seçimi

Dolum makinası için servo ve step motor seçimi yapmak istiyorsanız internette pek çok seçenekle karşılaşabilirsiniz. Bu haftaki blog yazımızda sizlerle “Dolum makinası için motor seçimi nasıl yapılır?” sorusunun cevabını paylaşacağız.

Dolum Makinaları İçin Servo Motor Seçimi

Dolum makinanız için servo motor seçimi yapabilirsiniz. Servo motorlar kendi aralarında ikiye ayrılan motor çeşitleridir. Dolayısıyla hangi servo motor çeşidini satın alacağınıza karar vermelisiniz. Dolum makinaları için AC servo motorları ve DC servo motorları size ayrı ayrı anlatabiliriz.

1.Dolum Makinaları İçin AC Servo Motorlar

AC servo motor seçimi yaparak hızlı üretimi garanti altına alabilirsiniz. Eğer amacınız seri ve sorunsuz üretimse AC servo motorlar sizin için ideal seçim olacaktır. Fırçasız servo motorlar yüksek güç gerektiren işlemlerde kullanılabilir. Bu sayede dakikada yaptığı üretim sayısı artar.

2. Dolum Makinaları İçin DC Servo Motorlar

DC servo motor çeşidi mıknatısı sahip ve rotor kontrolü bulunan motorlardır. Çeşitli kombinasyonlarda farklı tork hızları elde edebilirsiniz. Eğer dolum işlemlerinizin hızını kendiniz belirlemek istiyorsanız bu motor çeşidi sizin için uygun motor çeşididir. DC servo motor ile hız belirleyebildiğiniz gibi dönüş momenti belirleyebilir ve açı kontrolü yapabilirsiniz.

Dolum Makinaları İçin Step Motor Seçimi

Dolum makinanız için step motor da seçebilirsiniz. Maliyet açısından ekonomik bir tercih yapmak istiyorsanız bu motor çeşidi sizin için oldukça uygundur. Step motorlar iki farklı boyuttadır. Bu yüzden step motor satın alırken ortamın uygunluğuna göre bir boyut seçimi yapmalısınız. Step motorlar da tıpkı DC servo motorlar gibi üretim hızı konusunda hakimiyet oluşturabileceğiniz motor çeşitleridir. Dakikada kaç dolum işlemi yapmak istiyorsanız motorun hızını bu doğrultuda ayarlayabilirsiniz. Böylece üretim sayıları sizin için ön görülebilir hale gelir. Dolum makinası için servo motor ve step motor seçeneklerinden size uygun olana karar verdikten sonra Şahin Rulman güvencesi ile motorunuzu satın alabilirsiniz. Ayrıca servo motor sürücüleri ve step motor sürücüleri ile üretiminizi garanti altına alabilirsiniz.