Fırçalı Fırçasız Motor Farkı

Fırçalı ve fırçasız motor arasında çok fazla kalınmasa da bu yazı seçim yapmakta zorlananlar için bir rehber niteliğinde. Fırçasız motorlar bu pazarın %90’lık bir kısmını oluşturmaktadır. Kontrol düzeyinin basit olması gereken durumlarda fırçalı motorlar tercih edilmektedir. Fırçasız motorlarının avantajlarını ve hangi durumlarda fırçalı motor tercih edilmesi gerektiğini blog yazımızda açıklayacağız. İki motor tipi arasındaki ana fark birinin fırçalı diğerinin ise fırçasız olmasıdır. Bu zaten adından da anlayabileceğiniz bir detay.

Fırçalı motorlarda sarımların komütatöre bağlandığı yarıklı demir bir çekirdek bulunmaktadır. Fırçalar akımı bu sarımlara taşır. Fırçasız motrlarda ise statör sarımlarına enerji verme esnasında fiziksel komütatör ve fırça yerine elektronik komütatör seçer. Bu basit bir mekanik yapıdır ama kompleks mikroişlemcileri ve kontrol mimarileri bulunmaktadır. Motorlara kontroller için 8 adet kablo gerekmektedir. Fırçasız motorlar basit ve mantıksal olarak komplekstir. Fırçalı motorlar ise bunun tam tersidir. Fırçalı motorlarda komütatör çubukları ve fırça tertibati bulunur. Motor ve kontrol için 2 ya da 3 kabloya ihtiyaç vardır. Fırçalı motorlar bu sayede doğrusal tork hız ilişkisi üzerinden kontrol etme konusunda kolaylık sunar. Fırçalı motorun dezavantajı ise üzerinde bulunan fırçalar ve komütatörlerin aşınmasıdır. Ömrü kısalır ve ark yaptıkları için genellikle tehlikeli konumlarda kullanmak için uygun değildir. Buna rağmen fırçalı motorların avantajı da vardır.

Fırçalı ve Fırçasız Motor Performansı

Çoğu uygulamada fırçasız motor fırçalı motora göre daha avantajlıdır. Yüksek güve, küçük forma, yüksek torka, daha hassas hıza ve konumlandırma için kompleks kontrole sahip olan fırçasız motor ısıyı da daha kolay dağıtır. Fakat fırçalı motorlarda yarık sayısı yüksek olduğu için tork dalgalanması düşüktür. Bu yüzden bazı uygulamalarda fırçalı motordan daha iyi performans alabilirsiniz.

Hangi Uygulamalarda Hangi Motor Kullanılmalı?

  • Yüksek performans gerektiren uygulamalarda, karmaşık kontrolün gerekli olduğu üretimlerde fırçasız motor tercih edilmektedir.
  • Fakat uygulama için performans önemli değilse fırçalı motor daha uygun bir seçenektir. Fırçalı motoru; Kararlı yük tutuşu gerektiren konumlandırma sisteminde düşük hızlarda kullanılabilen hız kontrol sistemlerinde ve daha pek çok yerde kullanabilirsiniz.
  • Fırçalı motor ya da fırçasız motor satın almaya karar verdiğinizde Şahin Rulman güvencesiyle ürününüzü satın alabilirsiniz. Aklınıza takılan bütün sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.