Servo Motor Sürücü Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Şahin Rulman olarak haftalık olarak hazırladığımız blog yazılarında bu haftaki konumuz servo motor sürücü bağlantısı üzerine olacak. Yazı boyunca servo motor sürücü entegresi ile ilgili merak ettiklerinizi yanıtlamaya çalışacağız. Sizler için faydalı bir yazı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Servo Motor Sürücüsüz Çalışır mı?

Servo motor sürücü bağlantısı ile ilgili detaylara geçmeden evvel, servo motorların sürücüsüz çalışıp çalışamayacağına yönelik sık sorulan soruların cevabını vermekte fayda var. Servo motorlar sürücüsüz olarak çalışmamaktadırlar. Dolayısıyla herhangi bir sebeple servo motor kullanmanız gerekiyorsa, elinizde uygun sürücü olmaması halinde, servo motora uygun bir sürücü de satın almalısınız. Nitekim servo motor sürücüleri, sinyaller aracılığı ile motorun hareket ettirilmesini sağlamaktadır. Netice olarak da servo motor ve sürücü bağlantısının nasıl yapılması gerektiğini detaylıca öğrenmeniz gerekmektedir.

Servo Motor ve Sürücü Bağlantısı ile İlgili Detaylar

Servo motor ve sürücü arasında iki bağlantı bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi güç bağlantısı, bir diğeri kontrol bağlantısı olarak adlandırılmaktadır. Güç bağlantısı; üçü faz ve biri nötr iletkenli olmak üzere toplamda 4 damarlı olan iletkenle yapılmaktadır. Kontrol bağlantısı veri alışverişi için yapılır. Bu amaçla geri besleme elemanı ile RS-232 ya da RS- 485 bağlantı kabloları birbirine bağlanmaktadır. Servo motorun mili ise istenilen sisteme bağlanır. Bunlara dişli kutusu, sonsuz vida ve taşıyıcıyı örnek verebiliriz.

Servo Motor ve Sürücü Bağlantı Şeması

Servo motor ve sürücü bağlantısını görsel anlatımla daha iyi anlamanız için aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz:


Bir başka servo motor ile sürücü bağlantı şeması gösterimini aşağıda yer alan görsel üzerinden inceleyebilirsiniz:

Servo motor sürücüsünün giriş ve çıkış noktalarını ise aşağıda sizler için sunduğumuz görsel üzerinden inceleyebilirsiniz:

Servo motor ve sürücülere ihtiyacı olan işletmelerin en çok sorduğu sorulardan bir tanesi olan ‘Servo Motor Sürücü Bağlantısı Nasıl Yapılır?’ sorusunun yanıtına yönelik hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Şahin Rulman olarak hazırladığımız bu yazı hakkında sorularınız olması halinde Şahin Rulman soru-cevap formu üzerinden sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Servo motor ve sürücü çeşitlerimizi incelemek isterseniz ise ilgili linke tıklayabilirsiniz.