Step Motor Devir Yönü Değiştirme

Adım motorları hızı, dönüş yönü ve konumu her zaman bilinen motorlardır. Bu motorlar adından da anlaşıldığı gibi belirli adımlar ile hareket ederler. Fakat bu adımları belirlemek sizin elinizdedir. Uygulanan palslerin sırası değiştirilerek dönüş yönü değiştirilebilir. Peki ama nasıl? Bu haftaki blog yazımızda size bu konuyu hiç anlatılmadığı kadar kolay şekilde anlatacağız.

Step Motor Dönüş Yönü

Step motorların devirde yaptığı adım sayısı yükseldikçe bununla doğru orantılı olarak hassasiyeti de artar. Bir devirdeki hassasiyetin artması aynı zamanda maliyetin de artması anlamına gelir. Motorun dönme yönü fazlara uygulanan gerilimlerin yönü ile alakalıdır. Adım adım hareket eden bu motorlarda sargılardan birinin enerjilendirmesi ile sadece bir adım hareket sağlanır. Adımların derecesi ise motorun tasarımı ile alakalıdır. Bu motorların devir yönünü değiştirmek için röle kullanılır. Herhangi bir fazı yönünün değiştirilmesi demek döner manyetik alanın da yönünün değiştirilmesi demektir. Motorun devir yönünü değiştirmek için 2 seçeneğiniz vardır. Bu seçeneklerden biri yardımcı sargı uçlarının yerini değiştirmek diğeri ise ana sargı uçlarını yerini değiştirmektir. Bu işlem esnasında alan sargısının akımı değiştirilir. Böylece motor istediğiniz yönde dönmeye başlar.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta iki akım yönü de değiştirilirse motorun yönünün değişmeyeceğidir. Motorun dönüş yönünü değiştirmek için sargıdan herhangi birinin ucu yer değiştirilmelidir. Step motor dönüş yönü kontrolünü sağlamayı anlatan blog yazımızın sonuna geldik. Bu işlem bir sürücü yardımıyla daha kolay yapılabilir.Şahin Rulman güvencesi ile step motor ve step motor sürücü satın alabilirsiniz. Step motor hakkında aklınıza takılan sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.