Step Motoru Kontrolü Nasıl Yapılır? 

Fırçasız doğru akım motorlarına step motor denir. Fırçasız olan bu motorlar fırçalı olanlara göre ömrü daha uzun olan motorlardır. Geri beslemeye gerek duyulmadan pozisyon ve hız kontrolünde hatasız çalışırlar. 


Step Motor Kontrol Edilirken Bilinmesi Gerekenler

Step motor kontrolünde bilinmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunları sizinle şu şekilde maddeler halinde paylaşabiliriz;

Step motor kontrol edilirken step motorun her tam adımda döneceği miktarı bilmeniz gerekmektedir. Step motor üzerinde adım derecesi yazılı değilse el ile döndürülmeli ve adım sayısı sayılmalıdır. 

Adım sayısını öğrendikten sonra 360°, adım sayısına bölünür ve böylece adım derecesi bulunur.  

Step motorlarda 4 adet bobin bulunur ve 4 ayrı uç 1 ortak uç olmak üzere 5 adet uç vardır. Ortak ucu bulmak için ohmetre ölçümü yapılır. Ortak uç ve diğer uçlar arasına sabit direnç koyulur ve ortak uç bilgisine sahip olunur. 

Step motor direkt mikrodenetleyici çıkışından çalışmaz. Çıkışların yükseltilmesi gerekir. Bunun için transistör, özel step motor sürücü ya da fet entegresi gereklidir. 

Bazı step motorlar ise 6 uçludur. Bu Step motorlarda 2 uç birleştirilir ve 5 çıkışlı olarak kullanılır. 


Step motorlar hakkında daha fazla bilgi almak için “Step Motor Nedir? Çeşitleri Nelerdir? ve Nasıl Çalışır?” isimli blog yazımızı okuyabilirsiniz. 


Step Motor Kontrolü Yapmak

Step motor kontrolü yapılırken ortak uca çalışma gerilimi uygulanır. Geri kalan 4 uç transistör ya da fet gibi bir anahtarlama elemanı ile entegre edilir. Bu 4 bağlantı doğru yapıldığında motor dönecektir. Fakat yanlış bağlanırsa motor titrer. Böyle bir durumda 4 uç bağlantısı değiştirilerek doğru sonuç bulunana dek denenir. 


Step motor kontrolü sırasında akım darbelerinin veriliş sıklığı step motorun hızı o kadar artar. Step motor her akım darbesinde motor frekans değeri ve motor yapısı ile orantılı olacak şekilde belli bir açıda hareket etmektedir. Step motora akım darbeleri gönderilirken belirli bir sırayla gönderilmelidir. Sonraki darbe gönderilmeden önce gönderilen darbe uygulanmadığında step motor frenleyecektir. 


Step motorlardaki adım kaçırma sorunları hakkında bilgi almak için “Adım Kaçırma Sorunlarına Karşı Enkoderli Step Motor ile İlgili Bilgiler” isimli blog yazımızı okuyabilirsiniz. 


Step motor seçeneklerine göz atmak için ise ilgili linke tıklayabilir ya da detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.