Step Motor Ses Problemi Nasıl Giderilir?

 Biz de Şahin Rulman olarak sizler için bu konuda rehber olacak bir yazı hazırlamayı düşündük. Bu doğrultuda step motor ses problemi sebepleri ve bunlarla ilgili temel olarak neler yapılabileceğini maddeler halinde sıralayalım:

  • Her step motor türünün yapısı farklı olmakla birlikte step motorlar genel olarak 20v-50v arasında bir gerilim değerinde çalıştırılması doğru olabilir. Motorun yapısına bağlı olarak da söz konusu aralıkta bir gerilimle çalışma step motorun ses problemini engelleyebilir.
  • Step motor dönüş esnasında ses çıkarıyorsa PLC pals frekansının doğru aralık dışında olması muhtemeldir. Step motor türüne bağlı olarak değişmekle birlikte genel olarak 35 KHz ile sürülmesi tercih edilir. Daha yüksek bir değer ile sürülmesi gerekiyorsa mikrostep ayarını azaltmakta fayda olabilir. Nitekim mikrostep ayarı azaltılmaksızın pals frekansının yüksek tutulması durumunda belli bir süre sonra step motor takılma problemi yaşayabilmektedir. Yani gerekli frekansı tutturamayabilmektedir.
  • Step motor ile birlikte kullandığınız sürücüye enerji verilir verilmez step motor ses problemi ortaya çıkıyorsa sürücünüzde arıza meydana gelmiş olma ihtimali yüksektir. Bu durumda sürücünüz ile ilgili yapmanız gereken kontrolleri gözden geçirebilirsiniz. Benzer durumda olası bir başka sebep ise bağlantı konusunda yapılan bir hata olabilir. Dolayısıyla bu durumda bağlantı hatalarını gidermeye yönelik kontroller de yapabilirsiniz.
  • Microstep ayarı 1/2, 1/4, 1/8 olarak yapılmışsa ortaya çıkan step motor ses sorunu ile ilgili endişe yapmanıza gerek yoktur. Nitekim ayar bu değerlerde yapılırsa step motor doğal olarak ses çıkartabilir. Step motor ses problemi düşük frekans ayarlarında daha çok belirgin hale gelirken yüksek frekans ayarlarında daha az belirgin olmaktadır.
  • Motor durur pozisyonda step motor ses çıkarıyorsa teknik bir arıza var anlamına gelir. Sorunun ana kaynağını bulamıyorsanız ilgili yerlere danışmanız önerilir.

Şahin Rulman olarak step motordan gelen ses ile ilgili olası sebeplere ve çözümlerine genel hatlarıyla değinmeye gayret ettik. Konu ile ilgili daha derinlemesine bilgi ihtiyacınız bulunuyorsa Şahin Rulman soru-cevap sitesi üzerinden sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Web sitemizden satışa sunduğumuz step motor ve diğer tüm otomasyon ürünlerinin teknik desteğini vermekteyiz.