Unipolar ve Bipolar Step Motor Farkları

Unipolar ve Bipolar Step Motor Arasındaki Farklar

Unipolar step motor ve bipolar step motor step motor çeşitleridir. Unipolar ve Bipolar step motorlar arasında birtakım farklılıklar vardır. Bu haftaki blog yazımızda bu farklılıklar üzerinde duracağız.  


Unipolar Step Motorlar

Unipolar step motorlar tek taraflı akım yönüne sahip olan step motorlardır. Bu motorlarda her faz başına iki adet sargı bulunur. Akım yönünü belirlemek için manyetik kutuplara ihtiyaç duyulmaz. Bu motorlarda bulunan kablolardan bir tanesi ortak uçlu kablodur. Unipolar step motorlarda sarım sayısı fazla olmadığı için yüksek tork değerine çıkmak mümkün değildir. Bu yüzden yüksek tork gücüne çıkabilen bir step motor arıyorsanız unipolar step motor sizin için uygun olmayacaktır. Unipolar step motorun kontrolü bipolar step motora göre son derece kolaydır.


Bipolar Step Motorlar

Bipolar step motorlar çift kutuplu step motorlardır. Böylece iki yönlü akım işlemi gerçekleştirebilirler. Her faz için ayrı sürme işlemi gerçekleştirilir. Bipolar step motorlarda akım yönünü belirlemek için manyetik kutup kullanılmalıdır. Bipolar motoru ters yönde çevirmek için manyetik kutup da tam tersine çevrilir. Bipolor step motorda her faz başına iki kutup bulunur. Kablolarda ortak bir uç bulunmaz. Bipolar step motolardaki bobin sayısı unipolar step motorlara göre daha azdır. Bu sayede kalın olan bobinlerin kullanımı kolay ve rahattır. Kalın bobinlerle daha fazla akım alınabilir. Böylece bipolar step motorlar daha fazla tork değerine çıkabilir. 


İhtiyacınız olan step motor çeşidine ilgili linkten göz atabilirsiniz. Step motor fiyatlarını inceleyerek istediğiniz motora Şahin Rulman güvencesiyle ulaşabilirsiniz.