Adım Kaçırma Sorunlarına Karşı Enkoderli Step Motor ile İlgili Bilgiler

Şahin Rulman olarak hazırladığımız blog yazılarında bu haftaki konumuz enkoderli step motorlar olacak. Adım kaçırma sorunlarına karşı etkili olan enkoderli step motor ile ilgili bilgiler sunacağımız bu yazıda, enkoderli step motor satın almak isteyenlerin genel olarak nelere dikkat etmeleri gerektiğini ve diğer step motor çeşitlerinden farklarını anlatacağız. Sizler için faydalı bir içerik olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Enkoderli Step Motorlar Hakkında Genel Bilgi

Enkoderli step motorlar, özellikle adım kaçırma gibi durumların problem yaratacağı, adım kaçırma konusunda hassasiyetin olduğu projeler için büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu motorların kapalı çevrim sistemi ile donatılmaları, adım kaçırma problemlerini ortadan kaldırmaktadır. Çalışma esnasında bu motorlar dönüş hızları sırasında sinyaller vererek bilgilendirmeler yapar. Enkoderli step motorların en önemli özelliklerinden bir diğeri ise sizin belirlendiğiniz zaman diliminde step motorun kaç tur attığını size göstermesidir.

Enkoderli step motorlar, step motor sürücüleri ile birlikte senkronize olarak çalışmaktadırlar. Motorun çalıştığı esnada adımlarda meydana gelen problemler anında step motor sürücüsüne iletilmektedir. Bir step motor çeşidi olan enkoderli step motorlar kendi aralarında da üç çeşide ayrılmaktadır. Bunlar; enkoderli redüktörlü step motor, enkoderli planet redüktörlü step motor ve hibrit servo sürücüdür.

Enkoderli step motor satın alırkan dikkat edilmesi gereken başlıca özellikler aşağıdaki gibidir:

  • Motorun maksimum torkuna,
  • Motorun tutma torkuna,
  • Motorun flanş ölçüsüne

Şimdi ise enkoderli step motorları diğer step motor çeşitleri ile genel özelliklerini karşılaştıralım:

Enkoderli Step Motor mu Redüktörlü Step Motor mu?

Enkoderli step motorun genel özelliklerini yukarıda sıralamıştık. Bu motorlar özellikle adım kaçırma problemlerinin yaşanmasının çok önemli olduğu projelerde ön plana çıkıyor. Redüktörlü step motorlar ise makinelerin dönüş hızlarını stabilize etmektedir. Yani makineler için uygun dönüş hızı ne ise makinenin dönüş hızını o doğrultuda azaltır ya da yükseltir. Öte yandan hız değişiminin çok ani olduğu durumlara tepki vermesi ve düşük hızda dahi yüksek tork ihtiyacını karşımalası bu step motor çeşidinin ön plana çıkan bir başka özelliğidir. Hangisini tercih edeceğiniz bu step motorların özelliklerinin ihtiyacınızı ne oranda karşıladığı ile ilgilidir.

Enkoderli Step Motor mu Planet Redüktörlü Step Motor mu?

Planet redüktörlü step motorlar adını, mekanizma içerisinde yer alan dişlerin birbirleri etrafında dönmesinin gezegen hareketlerine benzetilmesinden almaktadır. Planet redüktörlü step motorların en önemli özelliklerinden bir tanesi düşük hızdan yüksek tork taleplerini kolayca karşılayabilmesidir. Bu step motor çeşidinin kontrolü için bir step motor sürücüsüne ihtiyaç duyulmaktadır. Hangi çeşit step motoru tercih edeceğiniz bir önceki bölümde belirttiğimiz üzere ihtiyaçlarınızı karşılama gücü ile alakalıdır.

Enkoderli Step Motor mu Frenli Step Motor mu?

Frenli step motor çeşidi özellikle elektrik kesintilerine karşı etkilidir. Nitekim yapısı sayesinde herhangi bir elektrik kesintisi olması halinde motorun çalışmasını durdurur. Bunu yaparken de motorun mevcut konumunu korumaktadır. Bu özelliği sayesinde elektrik kesintilerinde motor mekanizması alacağı potansiyel zararlardan kurtulur. Tıpkı planet redüktörlü step motorda olduğu gibi çalışması için bir step motor sürücüsüne ihtiyaç duyulmaktadır.

Adım kaçırma sorunlarına karşı etkili olan enkoderli step motorlar ile ilgili hem genel bilgi verdiğimiz hem de diğer step motor çeşitleri ile karşılaştırmalar sunduğumuz blog yazısının sonuna geldik. Enkoderli step motorlar ya da başka bir ilgili konu hakkında sorularınızı soru-cevap forumu üzerinden bizlere iletebilirsiniz. Dilerseniz bizlere 0212 576 04 06 numaralı hattan da ulaşabilirsiniz.