CNC Kontrol Ünitesi Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Çalışır?

CNC kontrol üniteleri ile ilgili hazırladığımız blog yazısında, ‘CNC kontrol ünitesi nedir?, Çeşitleri nelerdir?, Nasıl çalışır?’ gibi soruların yanıtlarını vereceğiz. CNC kontrol üniteleri hakkında merak edilen genel bilgileri vermemizin ardından ise, makine üreticilerinin neden CNC kontrol ünitesi tercih etmeleri gerektiğine dair bilgi vereceğiz. CNC kontrol üniteleri ile ilgili bilgi almak isteyenler için faydalı bir yazı olmasını umar, iyi okumalar dileriz. 

CNC Kontrol Ünitesi Nedir?

Türkçe’de "Bilgisayar Destekli Nümerik Kontrol" olarak da geçen CNC kontrol üniteleri, CNC işlem merkezinin beyni olan bir kontrol aygıtıdır. Bu aygıt sayesinde bağlanılan CNC düzeneğinin başlıca giriş ve çıkış sistemleri kontrol edilebilir. Bu sistemler arasında motoru döndürmek, motoru durdurmak, ısıtıcıyı açıp kapamak gibi komutlar yer almaktadır. CNC kontrol sistemleri bu özelliğinin dışında servo, step ya da encoder sisteme sahip elektrik motorlarının hareket kontrolünü de ele alabilmektedir. Bahsi geçen elektrik motorlarının hareket kontrolünü devralması için kontrol ünitesine bağlı bulunan giriş cihazlarından uygun komutların verilmesi gerekmektedir.

Yani CNC kontrol sistemi kısaca CNC tezgahlarının çalışma biçimini, hareketlerini kontrol altına almayı sağlayan bir sistemdir. CNC tezgahların kontrolüne yönelik CNC kontrol sistemi üretimi yapan birçok marka bulunmaktadır. Bununla birlikte bu ünitelerin farklı ihtiyaçlara yönelik farklı çeşitleri bulunmaktadır. Yazımızın bir sonraki bölümünde bu konu ile ilgili detaylara değineceğiz.

CNC Kontrol Sistemlerinin Çeşitleri

Entegre edileceği makinanın özellikleri ve CNC kontrol paneli kullanacak üretim yerlerinin birbirinden farklı ihtiyaçlarından dolayı CNC kontrol sistemlerinin farklı türevleri geliştirilmiştir. Bu başlık altında CNC kontrol ünitelerinin ne gibi çeşitleri olduğunu sıralayacağız:

• 2 eksen CNC kontrol ünitesi,
• 3 eksen CNC kontrol ünitesi,
• 4 eksen CNC kontrol ünitesi,
• 5 eksen CNC kontrol ünitesi olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Bahsi geçen her kontrol ünitesi çeşitlerine yönelik örnek ürünleri ve özelliklerini linkte bulabilirsiniz.

CNC Kontrol Üniteleri Ne Tür Makinalarda Kullanılabilir?

CNC kontrol sistemleri üretim gerçekleştiren birçok farklı sektördeki makinalarda kullanılabilmektedir. CNC kontrol ünitelerinin kullanılabileceği başlıca yerler aşağıdaki gibidir:

• Ahşap ve metal işlemeye yönelik kullanılan CNC tezgahları,
• Otomatik ölçüm sistemleri,
• Tekstil dokuma makinaları,
• Endüstri robotları,
• Elektronik boşaltma, yükleme ve birleştirme makinaları sunulabilecek örneklerden yalnızca birkaçıdır.

Makine Üreticileri Neden CNC Kontrol Ünitelerini Tercih Etmeliler?

Birbirinden farklı çeşitleri olan ve o çeşitlere göre farklı CNC kontrol sistemlerinin tercih edilebildiği CNC tezgahlarında, CNC kontrol ünitesine yer vermek beraberinde üreticiye birçok avantaj getirir. Bu doğrultuda yazımızın bu bölümünde CNC kontrol ünitelerine yer verilen makinelerin sunduğu avantajları sıralayacağız. Söz konusu bu avantajları aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

• CNC kontrol üniteleri sayesinde makinalar daha esnek yapıda bir üretim altyapısına kavuşturulur.
• Kullandığınız makinelerin kontrolü yüksek hassasiyet gerektiriyorsa CNC kontrol ünitelerinin faydalarını kesinlikle görürsünüz. Nitekim CNC kontrol üniteleri sayesinde makineler üzerinde daha yoğun kontrol sağlanabildiğinden yüksek hassasiyet gerektiren işlemlerde büyük fayda sağlar.
• CNC kontrol üniteleri ile makineler üzerinde tam kontrol sağlanabildiğinden üretim verimi gözle görülür bir şekilde yükselir. Bunun ana sebebi ise birim başına düşen üretim süresinin daha kısa hale gelmesidir.
• CNC kontrol ünitelerinin makinelere entegre edilmesi ile birlikte makinelerin üretim altyapısı daha esnek hale gelir.
• Tam kontrol olmayan makinelerde yüksek düzeyde kontrol sağladığı için CNC kontrol tezgahının olmadığı makinelerde üretim sürecinde daha yüksek oranda hatalar meydana gelir. CNC kontrol üniteleri ile kontrolü sağlanan makinelerde tam kontrol sağlandığından insan faktörlü hataların önüne geçilebilir.
• Tam kontrol özelliğinden dolayı kalifiye eleman ihtiyacı azalır. Parça imalatına geçiş daha hızlı şekilde gerçekleşir.
• Elektrik, malzeme, insan iş gücü gider kalemlerini minimize eder.
• Depolama işlemlerinde daha az yere ihtiyaç duyulur.
• CNC kontrol üniteli makineler ile çalışma hızı her daim yüksektir ve verim açısından standardizasyonu yakalar.

Şahin Rulman olarak CNC kontrol üniteleri ile ilgili hazırladığımız bilgilendirici yazının sonuna geldik. CNC üniteler ile ilgili daha fazla bilgi almak için 0212 576 04 06 numaralı hattan bizlere ulaşabileceğinizi hatırlatmak ister, iyi günler dileriz.