Servo Motor ile Step Motor Arasındaki Fark Nedir?

Servo motor ve step motor endüstride sık sık kullanılan motorlardır. Servo motor da step motor da endüstride avantaj sağlayan motorlardır. Bu motorların karakteristik özellikleri avantajlarına etki etmektedir. Bu yüzden öne çıkan özelliklerine göre bir seçim yapılmalıdır. Bu doğrultuda hazırladığımız blog yazımızda sizlere servo motor ve step motor arasındaki farkları anlatmak istiyoruz. 

Step motor ve servo motor arasındaki farkları şu şekilde maddeler halinde sıralayabiliriz; 

  • Servo ve step motorların kontrol mekanizmaları birbirinden farklıdır. 

  • Yüksek güç gerektiren uygulamalarda servo motorlar step motorlardan avantajlıdır. 

  • Servo motorların tork tutma değeri daha yüksektir. 

  • Step motorlar daha uygun fiyatlıdır. 

  • Step motorlar açık çevrim çalışırken servo motorlar kapalı çevrim çalışmaktadır. 

  • Servo motorun bakım işlemleri step motora göre daha zordur. 

  • Step motorların kontrolü daha basittir. 

  • Servo motorlar performans açısından daha avantajlıdır. 

  • Step motorlar geri beslemeye ihtiyaç duymaz, servo motorlar geri besleme sistemi ile çalışan motorlardır. 


Peki, hangisini seçeceksiniz? Bu sorunun cevabını aradığınızı düşünerek size bu doğrultuda servo ve step motorları anlatmaya devam etmek istiyoruz. 

Step Motor mu Servo Motor mu?

Servo motorların performans açısından küçümsenemeyecek bir avantajı olduğu ortadadır. Fakat yenilebilirlik açısından step motorlar öne çıkmaktadır. Step motorlar yüksek seviyede konum doğruluğunda tekrarlanabilirlik açısından avantajlıdır. 

Konu maliyet farkı olduğunda step motorlar geri beslemeye ihtiyaç duymadığı için daha ucuz plastik mıknatıslar kullanır ve nadiren dişli kutuları kullanırlar. Çok sat-yıda kutup ve tutma torku üretebildikleri için sıfır hızda daha az enerji harcarlar. Step motor büyüklüğüne bağlı olacak şekilde servo motorla kıyaslandığında daha az maliyetli olabilir. 

Step motorlar düşük hız, düşük ivme, düşük konum doğruluğuna ihtiyaç duyduğu için iyi bir seçimdir. Bunun yanı sıra step motorlar kompakt motorlardır ve daha uygun fiyatlıdır. Step motorlar tıbbi, savunma ve yarı iletken üretim gibi alanlarda doğru tercihken, servo motorlar paketleme ve dönüştürme gibi uygulamalarda ideal tercihtir. Bu alanlarda sık sık kullanılmaktadırlar. 


Hangi motoru seçeceğinize henüz karar veremediyseniz servo motor ve step motor sayfalarını inceleyerek daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Dilerseniz bu konu ile ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz. Şahin Rulman güvencesiyle bu motorları satın alabilirsiniz.