Bu yazımızda sizinle spindle motorun ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve nerelerde kullanıldığını paylaşacağız. Spindle motor yüksek devirli motor çeşitlerine verilen genel bir isimdir. Sürebilmek için özel spindle motor sürücü ile birlikte kullanılır. Endüstride kullanılan makinalar için her geçen gün daha farklı gereksinimlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu gereksinimlerden biri de yüksek devirde işleyebilen motorlardır. Ağaç, cam ve metal gibi materyallerin işlenmesinde cnc standardı spindle motorlar olarak kabul edilir. Oldukça yüksek hızlara ulaşabilen bu motorlara gün geçtikçe talep artmaktadır. Güç yoğunluğu için sürekli tork verebilen bu motorlar, önemli bir ihtiyacın cevabıdır.

Spindle Motor Nasıl Çalışır?

Spindle motor yüksek devir ve elektrik mil gücü arasında bulunan yarı doğrusal ilişkisi ile nominal hızı, yoğunluğu ve makinadan alınan verimliliği arttırır. Böylece motor milinin boyutunu değiştirmeye gerek kalmaz ve artan şaf gücünden yararlanılarak ihtiyaç karşılanır. Büyük bir performans küçük bir hacimde de elde edilebilir. Ayrıca motor hızı frekansa bağlı olarak liner olarak artar. Bu da makinanın uygulama alanında önemli bir etkendir. Motorlar 24 saat çalışabilir. Fakat Spindle motorlar çok fazla ısınabilir. Motorun ısınması güce ve büyüklüğe bağlı olarak değişebilir. Motor sıcaklığını hesaplayarak ya da ölçerek motor ısınma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığında inventeri pasif hale getirerek bu problemin önüne geçilebilir.

Spindle Motor Nerelerde Kullanılır?

Spindle motor genellikle yüksek devir ihtiyacı olan alanlarda kullanılır. Yüksek devir ihtiyacı olan alanları şu şekilde sıralayabiliriz; Cnc tezgahlarda Ahşap tornasında Metal tornasında Ağır torklu işlerde Ayrıca Spindle motor besleme motoru olarak da kullanılabilir. Talaş kaldırabilme özelliğinden dolayı ise ahşap tornasında sık sık tercih edilen motorlardan biridir. Spindle motor alışverişiniz için ilgili linki ziyaret edebilirsiniz. Buradan satın alacağınız spindle motor güç değeri 9 kw’dır. 7. 16 nm tork değerine sahiptir. Spindle motor fiyatları güç ve değer gibi faktörlere göre şekillenmektedir. Spindle motor hakkında kafanızdaki soru işaretlerini gidermek için ise bizimle iletişime geçebilirsiniz.