Step Motor Kontrol ve Sürücü Devresi Nasıl Yapılır?

Step motorlar 4 fazlı sinyal ile çalışan ve her giriş darbesinde bir adım giden motorlardır. Adımlı motorun adımları motor çeşidine göre çeşitli derecelerde olabilir. Step motorlar hem ileri hem de geri dönebilme kabiliyetine sahip motorlardır ve yüksek torka sahip motorlardır. Bu haftaki blog yazımızda sürücü devresi ve step motor kontrolü hakkında bilgileri aktaracağız.

Step Motor Sürücü Devresi

Aşağıda step motor sürücü devresinin nasıl yapıldığını görebilirsiniz.


  

Step Sürücü Devreleri

Step motor sürücü devreleri 3 prensip üzerinde çalışır. Yazımızın bu kısmında bu prensipleri inceleyeceğiz.

L/R Sürücü

Step motorları öngörülen voltaj ve akım değerlerinde çalıştırabilirsiniz. Bu yüzden motor bobinlerinde yer alan indüktif etki küçük de olsa bir hız artışında öngörülen akıma ulaşamaz. Düşük hızlar dışında motor verimli şekilde sürülemez.

Ln/R Sürücü

Akım artışında zaman sabitini (t= L/R) düşürmek için motorun bobinlerine direnç bağlanır. Böylece motor için öngörülen voltaj n katı değere çıkar. Böylece motor yüksek hızda verimli çalıştırılabilir. Ancak bağlanan direnç üzerinden çok fazla akım geçeceği için gereksiz güç harcaması meydana gelir.

Chopper Sürücü

Motor için öngörülen voltaj değerinden 10-20 kat fazla voltaj tüketilir. Akımın yükselme hızı diğer sürücülere göre oldukça hızlıdır. Yükselen akım için belirli bir değer olmalıdır. Yoksa motor gereğinden fazla akım çeker ve yanar. Akım sınırlaması chopper sürücünün temel ilkesidir.

Akım Sınırlama

Akım sınırlama yolları 3 başlıkta incelenebilir.

Dış rezidans yerleştirme yolu ile akım sınırlanabilir. Akımı sınırlamanın en basit yolu budur. Kaynağa dıştan bir rezistans yerleştirilir.

Chopper tekniği de iyi bir seçenektir. Yüksek gerilim motorun aşırı uyarımı için yeniden kullanılabilir hale gelir. Akımın belirli yüksekliğe ulaşması ile off şeklinde anahtarlanır. Bu uygulamanın avantajı yüksek verim alınabilmesidir.

Dual voltaj tekniği ile de akım sınırlaması yapabilirsiniz. Bu uygulamada iki kaynak kullanılır. Akım belirli bir yüksekliğe ulaştığında yüksek gerilim anahtarlaması yapılır. Var olan akım değeri korunur.

Bu uygulamanın dezavantajı maliyetinin fazla olmasıdır. Step motor sürücü seçimi yaparak step motor kontrolü sağlayabilirsiniz. Şahin Rulman güvencesi ile step motor sürücü alabilirsiniz. Step motor sürücüleri ile ilgili bütün sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.